Профил на предприятието
Разнообразие от горски ресурси
Модерно горско стопанство
Инвестиционна програма
С грижа за хората
Опазване на горите
В хармония с природата
Проекти
Партньори
Природни паркове
Ловен Туризъм
Горски разсадници
Коледни елхи
Горска педагогика
Ценоразписи
Туристически бази
Профил на купувача
Закупуване и продажба на имоти
Архив - профил на купувача
Отдаване на дървесина на корен
Възлагане на услугата добив на дървесина
Продажба на прогнозни количества
Продажба на дървесина от склад
Лесокултурни мероприятия
Електронни търгове
Новини
Документи
Достъп до обществена информация
Защита на лични данни
Горска сертификация
Публикации
Галерия
Видео материали
Фото регистър
Карта на превозните билети
Връзки
Горските територии в ЮЗДП имат ключово значение за опазване на дивата природа. Около 8% от тях представляват защитени територии, като с най-голяма площ са трите природни парка „Витоша“, „Рилски манастир“ и „Беласица“ (общо 65 709 ха).
Защитените местности са 88 (общо 7140 ха), а природните забележителности – 54 (общо 2243 ха).
Горските територии на предприятието граничат и с управляваните от МОСВ три национални парка – „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“, както и с 41 резервата.
Над 50% от територията на ЮЗДП попада в защитени зони от европейската екологична мрежа „Натура 2000“ – 43 зони по Директивата за природните местообитания с обща площ 619 299 ха и 25 зони по Директивата за птиците с обща площ 392 585 ха.
Със заповед на министъра на земеделието и храните 3% от държавните гори, попадащи в защитени зони от „Натура 2000“, са определени като „гори във фаза на старост“ (обща площ 20 743 ха).
Най-често това са труднодостъпни гори във вододайни зони или защитени територии.
През 2018 г. във връзка с горската сертификация по FSC делът на държавните гори, които са определени за опазване на гори във фаза на старост и представителни образци на естествени горски екосистеми, достига 71 544 ха (10,4%).
Във фокуса на професионалните грижи на горските и ловни стопани са не само стопанските дейности, но и опазването на биологичното разнообразие.
Горскостопанските дейности се ограничават през брачния период на редки видове птици, като кълвачите и совите, както и в местообитанията на редки видове растения и периферните зони около бърлоги на едри хищници и гнезда на грабливи птици.